top of page

Proton Tedavi ile Tedavi Edilebilen Kanserler

Proton Tedavisi ile Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri, hem erkekler hem de kadınlar arasında kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Sigara içmek, ister doğrudan olsun ister dolaylı olsun, çoğu akciğer kanserinin başlıca nedenidir. Sigara içen kişinin riski, içicilik süresi ve içilen sigara sayısına bağlı olarak artar.

Belirtiler / Semptomlar

Pek çok kanserin aksine, akciğer kanseri tipik olarak hastalık önemli ölçüde ilerleyene kadar belirti ve semptomlar göstermez. Bu belirtilerden biri veya birkaçı ortaya çıkarsa, hemen doktorunuza görünün. Daha önce de belirtildiği gibi, bu semptomlar akciğer kanserinin ilk aşamalarında ortaya çıkmaz, bu nedenle hızlı önlem alınmalıdır. Bu semptomlar şunları içerebilir:

  • "Sigara içen öksürük" değişim

  • Kan tükürme

  • Kalıcı, yeni bir öksürük

  • Baş ağrısı

  • İstenmeyen kilo kaybı

  • Hırıltı

  • Göğüs ağrısı

  • Nefes darlığı

  • Ses kısıklığı

Teşhis

Akciğer kanserini teşhis etmek için bir doktor, bir kitle aramak için hastanın röntgenini veya CT taramasını kullanabilir. Akciğer kanserinin varlığı, bir hastanın üretken öksürüğünden gelen mukus mikroskop altında incelendiğinde de ortaya çıkarılabilir. 

Göğüs hastalıkları uzmanları, solunum sistemi sağlığına odaklanan doktorlar, özel prosedürler kullanarak akciğerleri inceleyebilirler. Kanserin varlığını test etmek için anormal hücrelerin bir örneğini alan bir doktor olan biyopsiler, genellikle bir tanıyı doğrulamak için tamamlanır.

Tedavi

Akciğer kanseri için invazif olmayan ve ağrısız proton tedavisi, doktorların belirli alanlara radyasyon dozları sağlamasına, yayılan protonların derinliğini kontrol etmesine ve çevredeki doku üzerindeki etkiyi azaltmasına olanak tanır. Kalem ışını tarama yetenekleri, hedeflenen alanlara hassas radyasyon dozları sağlar. Sonuç olarak, hastalar daha az yan etki yaşarlar.

Geleneksel foton radyasyonu ile mide bulantısı, nefes darlığı, yorgunluk ve önemli kilo kaybı gibi yan etkiler yaygındır. Ancak proton tedavisi ile bu yan etkiler neredeyse ortadan kalkar. Birçok hasta iyileşmiş bir iyileşme deneyimine sahiptir.

 

Proton tedavisi ile kanseri çevreleyen sağlıklı dokuların ve kritik organların çoğu ek radyasyon almaktan kurtulur. Akciğer kanseri için radyasyon tedavisi söz konusu olduğunda bu büyük bir sorundur çünkü kanser kalbinize, sağlıklı akciğere ve diğer kritik organlara yakın olabilir. Protonların benzersiz özellikleri, proton radyasyonunun kanserinize daha iyi uyum sağlamasına ve etrafındaki sağlıklı dokulara ve organlara fazla radyasyonu azaltmasına izin verir.

bottom of page