top of page

Proton Tedavi ile Tedavi Edilebilen Kanserler

Proton Tedavisi ile Pankreas Kanserin Tedavisi

Pankreas kanseri, midenin arkasında bulunan ve birçok kritik organla çevrili bir organ olan pankreas dokusunda kötü huylu hücreler bulunduğunda teşhis edilir. Pankreas, düzgün sindirime katkıda bulunan enzimler üretir. 

Pankreas kanseri, hızla yayılan ve nadiren erken tespit edilen kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Genellikle fazla kilolu veya obez olanları ve şeker hastalarını etkiler. 

Pankreas kanserini saptamak için ultrason, CT taraması veya MRI gibi görüntüleme testleri  kullanılır.

Belirtiler / Semptomlar

Aşağıdaki pankreas kanseri semptomları, hastalık ilerledikten sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Bunlar çeşitli durumlar için ortak semptomlardır, bu nedenle doktorunuz pankreas kanseri dahil çeşitli rahatsızlıkları kontrol edebilir. Bu semptomlar şunları içerir:

  • Üst karın ağrısı

  • Kan pıhtıları

  • Derinin ve gözlerin beyazlarının sararması

  • Kilo kaybı

  • İştah kaybı

  • Depresyon

Teşhis

Pek çok kanserde olduğu gibi, pankreas kanseri, ultrason, bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) dahil olmak üzere çeşitli görüntüleme testleriyle tespit edilebilir. Bir doktor, daha sonra kanser varlığı açısından incelenecek olan bir doku örneğinin alınmasını içeren bir biyopsi tamamlayabilir.

Tedavi

Böbrekler, mide ve omurilik dahil olmak üzere yakındaki kritik doku ve organlardan ödün vermeden pankreas kanserini etkili bir radyasyon dozu ile tedavi etmek inanılmaz derecede zordur. Ameliyat, radyasyon ve kemoterapi dahil olmak üzere genellikle tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu kullanılır. Geleneksel radyasyon tedavisinin kullanımı, pankreasın diğer organlara yakınlığı nedeniyle zor olabilir.


Proton tedavisi, bu çevre doku ve organları tehlikeye atma olasılığı daha düşük olan bir tedavi fırsatı sağlar. Radyasyon onkologları, gereksiz radyasyona maruz kalan sağlıklı dokuyu sınırlandırırken veya ortadan kaldırırken hedef bölgeyi hassas bir şekilde tedavi etmek için protonların benzersiz fiziksel özelliklerini kullanabilir.
Radyasyonun çevre dokulara transferi azalırken kanser hücrelerini yok etme şansı artar.

bottom of page