top of page

Proton Tedavisi Nedir

proton tedavisinin yan etkileri

Proton Tedavisinin Yan Etkileri

X-ışını radyasyon tedavisinin yan etkileri önemli olabilse de, proton terapisi ile sağlıklı doku ve organlar, geleneksel radyasyon terapisine göre önemli ölçüde daha az radyasyon alır, bu da radyasyon tedavisi gören hastalar için daha az yan etki ve daha iyi yaşam kalitesi ile sonuçlanır.

Proton tedavisi sırasında, ışın o kadar hassas bir şekilde yönlendirilir ve gönderilir ki, sağlıklı doku ve organlar esasen radyasyon dozu almaz. Hala vücutta salınan radyasyon vardır ve bu bazı yan etkilere neden olabilir.

 

Proton tedavisinin yan etkileri şunları içerebilir:

  • Yorgunluk: Genellikle önemli değildir, ancak yürüme ve dinlenme gibi hafif egzersizler semptomları hafifletebilir.

  • Baş ağrısı, bulantı ve kusma: Bunlar, radyasyona tepki veren tümörün içinde veya çevresinde şişmenin sonucudur. Bu şişme, beynin bulantı ve / veya kusmayı kontrol eden bölgesinde tahrişe neden olabilir.

  • Alopesi veya saç dökülmesi: Işınların bir sonucu, bu geçicidir ve sadece ışınların geçtiği yerde ortaya çıkar; saçlar üç ila altı ay içinde tekrar uzar. Kemoterapi ile kombine edildiğinde saç dökülmesi tam olabilir.

  • Eritem veya cilt kızarıklığı: Geçicidir ve ışınlamadan 2 ila 3 hafta sonra kaybolur. Radyasyon sonrası doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Tedaviden sonra bir yıl güneşe maruz kaldığında başlık takılmalıdır.

  • Tat ve iştah kaybı: Bunlar birbiriyle bağlantılı olabilir veya bağımsız olarak görünebilir. Genellikle tedaviden sonra birkaç hafta ile birkaç ay arasında yavaş yavaş iyileşirler.

  • Anksiyete ve depresyon: Bunlar meşrudur ve ele alınmalıdır. Gerektiğinde psikolojik destek sunulabilir ve özel tedavi önerilebilir. Anksiyete ve depresyon, uyku ve / veya yeme sorunlarına yol açabilir.

  • Mukoza zarının iltihaplanması: Üst omurgaya yakın düşük tümörler için, ışınlama faringeal mukoza zarlarını tahriş edebilir.

bottom of page