top of page

Medulloblastoma (CMB) hastası, 6 yaşındaki Vitya Petuhov’un HikayesiRusya’nın Vologodsk bölgesinde yaşayan Vitya, Eylül 2020 senesinde MIBS Proton Terapi Merkezinde proton terapisi aldı. Proton ışın tedavisi komplike olan bu hastalığın tedavi aşamalarından birisiydi.

Şubat 2020 senesinde, çocuğun halsizlik belirtileri başlamıştı, birkaç hafta süren bu belirtilerden sonra çekilen MR görüntülemesinde beyninde hacimli bir tümörün varlığı ortaya çıktı.


Gerçekleştirilen ameliyattan sonra 3. evre klasik medulloblaystom tanısı konuldu ve aynı zamanda omurilik ve beyin zarında da kanser metastazları gözlemlendi. Böyle bir teşhis varlığında hastalara önerilen tedavi 6 kür kemoterapi, 2. kürden sonra kombine ışın tedavisidir. Işın tedavilerin arasından çocuklara en uygun ışın tedavi yöntemi ise Proton terapisi olduğundan hasta annesi ile birlikte MIBS Proton merkezine gelmiş oldular.


Vitya’nın annesinin günlüğünden

2 Ağustos 2020


Herkese günaydın, aradan sonra, hastalığımızı yenmenin aşamalarından olan proton terapisine başlayacağız. Tedavi St. Petersburgdaki MIBS Proton Merkezinde 33 fraksiyon yapılarak gerçekleştirilecek. Hafta sonları dışında her gün ışınlama terapisi alacağız yani ortalama 17 Eylül’e kadar.


Vityay’ya kraniospinal ışınlama yapacaklar, 22 fraksiyon beyin ve omurilik için olurken, 11 fraksiyon ışınlama ise direk tümöre yapılacak. Kanser dokularını öldürmek ve yayılmasını engellemek için yapılacak olan tedavi planı bu şekilde yapıldı.


Proton Tedavisi ile Klasik Medulloblastom (CMB) tedavisi

Vitya yüksek doz radyasyon almasına karşın proton tedavisinin daha koruyucu olması ve çevre dokularına minimal düzeyde zarar vereceği için şanslı.


Devletten 9 Eylül’de tedavi kotası aldık. 18 Temmuz’da da St. Petersburg’a tedavi planlaması için 2 günlüğüne seyahate gittik. Onkolog görüşmesinden sonra radyoloji doktoru ve proton tedavisi için gerekli sürece hazırlandık. Vitya’ya MR ve KT yapıldı, tedavi başlamasından 2 hafta önce ise ışınlama için özel bir yüz maskesi ile özel yatağı hazırlanacak.


St. Petersburg’a tedaviye gidiyoruz.


4 Ağustos 2020


Sonunda, MIBS’e yatışımız yapıldı. Gerekli olan tüm tahlilleri verdik ve bugün proton tedavimiz başlayacak. Başlama saati 19.00 olarak belirlendi. Terapinin anestezisiz yapılması planlanıyor fakat gerekli olur ise anestezi yapacaklar. Vitya yemek ve su içmesi yasaklandı. Umarız tedavi sürecimiz başarı ile geçer. Bize bol şanslar.


6 Ağustos 2020


3. Fraksiyona başladık, tedavimiz devam ediyor. Vitya’ya anestezi ile ışınlama yapmaya karar verdiler. Sabah yemek yemeyip su içmiyoruz. Tedavi süreci normal geçiyor, sabah tahlillerimiz olacak. Her şey planlandığı gibi ilerliyor.


12 Ağustos 2020


Günler yavaş yavaş geçiyor, Bugün 7. fraksiyon, akşam vinkrsitin ilaç serumu takacaklar. Tahlillerdeki değerler düşüşe geçmeye başladı, dengelemek için başka bir ilaç takviyesi yapabilirler.


Vitya kendini kötü hissetmiyor, evini özlemiş. Tedaviye istekli gidiyor, Doktorlar iyi ve ilgililer.


18 Ağustos 2020


Bugün tanı konulduğundan itibaren 6 ay geçti, Vitya’nın sağlığı ve hayatı için mücadelemizin başladığı dönem. 18.02.2020 tarihinde şuurunu kaybetmiş bir şekilde ambulans ile hastaneye götürülmüş ve beyin tümörü teşhisi konulmuştu. Bir anda etrafı saran doktorların elimizden gelenini yapacağız demeleri ile kendini dışardan gözlemleyip, evet hayat artık eskisi gibi olmayacak.


Vitya’ya tanı konulduğu gün hidrosefali tedavisi için şant yerleştirilmişti. 21.02.2020 tarihinde ise tümör cerrahisi yapılmış, 2 kür yüksek doz kemoterapi almıştı. Doktor o gün yetişkin birisinin bile bu süreçte hayatta kalmasının zor olacağını söyledi. Proton terapisi yapılıyor, yüksek doz ışınlama ve anestezi alıyor.


Daha sonra Vitya 4 kür kemoterapi daha alacak, adjuvant olarak.


18. Ağustos, 11. fraksiyon proton ışın terapisi. Vitya tedaviye dayanıyor, biraz kızarmalar oluştu. Tedavi öncesi oyun odasında oyun oynuyor. Yarın akşam tahliller, serum ve tedaviyi güçlendirecek kemoterapi kürü başlayacak.


4 Eylül 2020


Haftasonu! Terapi yok, dinlenerek zaman geçiriyoruz! İstediğimizi yiyoruz!


Her gün Pesochnaya bölgesinden MIBS Proton Merkezine gidiyoruz sabah 7:45’te, yolculuk ortalama 30 dakika sürüyor. Daha sonra merkeze varıyoruz. Diğer çocukların da tedavisi yapılıyor, kimi anestezili kimi ise anestezi olmadan gerçekleştiriliyor. Işınlama süresi 15 - 20 dakika, bazı çocuklar hareket etmeden durabiliyorlar. Vitya bu çocuklar gibi değil, taktıkları maskeden dolayı rahat duramadı.


Öğlen proton merkezinden ayrılıp MIBS’in Pesochnaya’da bulunan Onkoloji hastanesine dönüp tahliller yaptırıyor ve hekimler ile görüşüyoruz. Öğlen yemeği yiyoruz. Tedavi dışındaki vakitlerde çam ormanında yürüyüşler yapıyoruz.


Fotograf: Vitya için özel olarak hazırladıkları maske.


18 Eylül 2020 Proton terapisinin sonuna geliyoruz. Pazartesi günü son ışın terapisi yapılacak. Maceralı, güzel bir süreçti. Tedavinin sonuçları 5 hafta sonra belli olacak. İnanıyoruz ki tedavimiz iyi geçmiştir, önümüzde daha zorlu süreçler var. Umudumuzu kaybetmiyor en iyisini düşünmeye çalışıyoruz. Vitya'nın ışınlama yapılan bölgelerinde tahriş ve yanma oluştu, bu nedenle hekimlerin önerdiği kremler ve Bepanthen kullanıyoruz. 21 Eylül 2020 Evet! Proton terapimiz bitti eve dönüyoruz! Vitya 2021 yılında yaptığı MR kontrollerinden sonra durumu stabil görünüyor, öncesinde kemoterapi kürlerini de tamamlamış olan Vitya 1 Eylül’de okula başladı. Rutin kontrollerini yaptırmaya ve takipte olmaya devam edecek.


Kaynak: https://protherapy.ru/istorii-pacientov/istoria-viti-petuhovaComments


bottom of page